مقالات آموزشی

 

 

  

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
زهرا محدث حکاک
اعظم معتمدی نسب
سعیده صدیقی
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
طیبه صابر
افسانه روبراهان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
حسین باشی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

 


 

همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

بهبود روابط همسران
3-زوج 2-نامزدی و عقدبهبود روابط همسران
ارسال شده در تاریخ: 23 دی 1393

هر رابطه‌اي نياز به مراقبت و توجه دارد. روابط از جمله مهم‌ترين مسائل ما در زندگي محسوب مي‌شوند و رابطه‌ی زناشويي بالطبع جزء يكي از اولويت‌هاي اساسي ما در زندگي است. از اين رو بايد توجه بيشتري به آن داشت و در نظر داشته باشيم كه هر اندازه ما در ساير ابعاد انسان‌هاي توانمند و رشد كرده‌اي باشيم، در اين رابطه بايد خود را در شرايط موجود تطبيق و ارزيابي كنيم.

هیچ راهي به طور قطع برای یك زندگی مشترك عالی وجود ندارد. به عبارت دیگر، موفقیت در زندگی مشترك هميشگي و همواره مطلوب نیست. ازدواج از یك طرف می‌تواند به عنوان بهشتی برای زوجین تلقی شده و از طرف دیگر به جهنمی آزار دهنده تبدیل شود.

برای دست‌یابی به زندگی مطلوب، ابتدا باید هدف خود را از ازدواج مشخص كنید.

آیا صرفاً می‌خواهید یك خانواده تشكیل دهید؟ كسی را برای روزهای پیری‌تان می‌خواهید؟ آیا خواهان امنیت فكری و مالی هستید؟ یا...
البته تمام موارد فوق در ازدواج وجود دارند ، اما انگیزه‌های قوی‌تری نیز در این میان نقش دارند. ازدواج یعنی وقتی خود واقعی‌تان را آشكار می‌كنید و خواهان تكامل خود هستید.

تمایل به ازدواج به طور فطری در تمام انسان‌ها وجود دارد؛ اما مسأله‌ی اصلی این است كه افراد پس از ازدواج برای بقا و حفظ آن چه باید بكنند؟

احترام، همدردی و صبر همگی مهم هستند، اما حتی بهترین ازدواج‌ها نیز ممكن است با مشكل روبه‌رو شوند.

علت آن هم در بسیاری موارد این است كه زوجین می‌خواهند ساده‌ترین راه‌ها را امتحان كنند. اما نكاتی هم وجود دارد كه با رعایت آ‌ن‌ها زندگی شیرین‌تر و با ثبات‌تر خواهد شد.

مستقل باشید؛ فقط به این دلیل كه ازدواج كرده‌اید قرار نیست همه چیز را در مورد همسرتان بدانید. تمام افكار و گفتار و كردار همسرتان نباید برایتان گزارش شود.

گاهی اوقات در زندگی مشترك از یاد می‌بریم كه ما 2 نفر با 2 شخصیت و فكر متفاوت هستیم كه قرار است كنار هم زندگی كنیم، نه این‌كه دقیقاً مثل هم شویم.

ویژگی‌های منحصر به فرد خود را از دست ندهید؛ زیرا همین موارد موجب جذابیت‌های شما برای همسرتان شده است.

سعی كنید آن‌گونه كه هستید رفتار كنید و از همسرتان نیز نخواهید تبدیل به فرد دیگری شود. او را همان‌گونه كه هست بپذیرید.

وقتی همسرتان عصبانی است، خود را كنترل كنید.

وقتی شما عصبانی هستید نه صدای دیگری را می‌شنوید و نه به چیز دیگری می‌اندیشید. پس اگر با عصبانیت همسرتان از كوره در بروید، راه به جایی نخواهید برد.

در چنین شرایطی بكوشید خود را آرام كنید و تنفس عمیق داشته باشید. مطمئن باشید این‌كار به آرامش‌تان كمك می‌كند.

ابتدا نفس عمیق بكشید ، سپس بنشینید و صحبت كنید. مسئولیت آن‌چه را می‌گویید بپذیرید و سعی كنید خود را مسئول بدانید.

اگر مخالف عقیده‌ی همسرتان هستید با آرامش نظرتان را بیان كنید، در بسیاری موارد ممكن است نظر شما مخالف عقیده‌ی همسرتان باشد.

بپذیرید كه هر كس حق دارد عقیده و فكر خود را داشته باشد.

نظر خود را بیان كنید؛ اما نه به صورتی كه انگار در حال نقد همسرتان هستید. مهم نیست كه چه كسی درست می‌گوید و چه كسی غلط؛ زیرا قرار نیست در زندگی مشترك هر وقت بحثی به وجود می‌آید یك طرف در نهایت برنده باشد و نفر دیگر بازنده.

هرگز مشكلات گذشته را دوباره مطرح نكنید؛ وقتی مشكلی پیش می‌آید قرار نیست تمام مشكلات گذشته زندگی خود را از ابتدا تا كنون دوباره مرور كنید، زیرا این‌كار جز تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دست كم روزی یك بار سعی كنید یك كلمه یا عبارت تحسین‌كننده یا تشویقی به همسرتان بگویید، گاهی اوقات همسران فراموش می‌كنند كه قرار نیست دائم به یكدیگر فرمان دهند. گاهی جملات مدام امری می‌شوند. برای مثال «آشغال‌ها را بیرون ببر»، «لباس‌ها را بشور» و عباراتی از این دست.

وقتی مشكلی پیش می‌آید قرار نیست تمام مشكلات گذشته زندگی خود را از ابتدا تا كنون دوباره مرور كنید، زیرا این‌كار جز تخریب رابطه میان شما و همسرتان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

بد نیست كه درخواست‌های‌مان یك كلمه لطفاً نیز استفاده كنیم، زیرا هیچ یك از ما از دیگری طلبكار نیستیم.

در ضمن از راه‌های گوناگون و از طریق كلامی نیز به همسرتان نشان دهید كه او را دوست دارید و شیرینی و دوام این رابطه برای‌تان اهمیت دارد. حتی وقتی از دست او دلخورید نیز كمی نرمی می‌تواند بسیاری از مشكلات را حل كند. كمی تواضع و احترام به طرف مقابل موجب می‌شود كه او تمایل پیدا كند تا شما را نیز راضی نگاه دارد.

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 1852