مقالات آموزشی

 

 

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
اعظم معتمدی نسب
عاطفه حسینی
سعیده صدیقی
فاطمه امیری
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
شیوا کریمی
مسعود مقدس زاده بزاز
طیبه صابر
افسانه روبراهان
جواد یوسفیان
مهدی خوریانیان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
محسن سعیدیان اصل
حسین باشی
مجتبی پورمحقق
مجتبی آل سیدان
شادی شایان
دکتر شاهد مسعودی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر زهره عدالتی
مهدی رحمانی
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

مجتبی پورمحقق


همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده (پذیرش)

******************

خانم بخشی (پذیرش)

 

 

10 بازی برای ایجاد خلّاقیت در کودکان یک ساله
هوش و استعداد10 بازی برای ایجاد خلّاقیت در کودکان یک ساله
ارسال شده در تاریخ: 16 آذر 1393

زمان بازی با کودک ­تان فقط زمان بازی و سرگرمی نیست، بلکه زمان آموزش درس­ های زندگی به کودک­ تان هم است.در این مقاله ما بازی­ هایی را به شما پیشنهاد می­ دهیم که علاوه بر سرگرم کردن کودک­ تان آموزش ­هایی را در جهت ایجاد خلّاقیت و تقویت هوش و افزایش سطح هوشیاری کودک دلبند شما فراهم می­ آورد.

 ۱) کجا رفت؟

یک توپ کوچک نرم انتخاب کنید، آن را در یک ظرف درپوش ­دار بگذارید. از بچه بپرسید توپ کجا رفت؟ او را تشویق کنید که در ظرف را باز کند و توپ بیرون بیفتد، مثل جعبه­ هایی که دلقکی بیرون می­ پرد، بیرون افتادن توپ هم برای او جالب خواهد بود. این بازی راهی است که به کودک می­ آموزد که چیزهایی که او نمی­ بیند ممکن است وجود داشته باشد. این بازی آموزش ثبات شیء است.

۲) وسایل آشپزخانه:

ظرف ­های پلاستیکی یا ظروف ماست و یا کاسه­ های نشکن برای این بازی مناسب می­ باشد. از این ظروف برای ایجاد یک برج استفاده کنید، به کودک­ تان کمک کنید که برج را بریزد، این فعالیت به او درس خواهد داد که نشانه­ گیری هدف را بیاموزد، در حالی که ریزش و چیدن را هم یاد خواهد گرفت.

۳) می­ توانم صدا را بشنوم:

راه دیگر برای تقویت مفهوم ثبات شیء به وسیله­ ی مخفی کردن یک اسباب­ بازی صدادار زیر پتو و یا حوله است. ابتدا قسمتی از اسباب بازی را با پتو بپوشانید، سپس صدای اسباب­ بازی را در بیاورید و او را تشویق کنید که اسباب­ بازی را پیدا کند، دوباره اسباب­ بازی را پنهان کنید، البته این­ بار به صورت کامل، بازی را تکرار کنید، در صورت پیدا کردن اسباب­ بازی کودک­ تان را تشویق کنید.

۴) بازی آبی:

زمان حمام را به زمان اکتشاف و بازی تبدیل کنید. قاشق­ های پلاستیکی و آب­ پاش و کاسه­ های پلاستیکی را در وان کودک­ تان بگذارید، او با آن­ ها ریزش آب را خواهد دید و از آن­ ها لذت خواهد برد. تفریح دیگری هم می­ توان کرد، یک اسفنج را به کودک­ تان بدهید اسفنج را خیس کنید، او از فشار دادن اسفنج و ریزش آب لذت می­ برد.

۵)مامان خوابه!

نزدیک کودک­ تان بنشینید، البته این کار بستگی به سن کودک­ تان دارد، می­ توانید او را بخوابانید. به او بگویید که قصد دارید که بخوابید و چشم­ های­ تان را ببندید، بعد از چند ثانیه چشم­ های­ تان را باز کنید و مشتاقانه به او سلام کنید یا زمان را به او بگویید، مثلاً صبح بخیر یا عصربخیر که او زمان­ ها را هم درک کند. دیدن چشم­ های مامان که باز است و شنیدن صدای تبریکش معمولاً ایجاد خنده خواهد کرد، بعد از چند دور، مکث خود را هنگام خواب بیشتر کنید، احتمال هست که کودک حدود شش ماهه­ تان و یا بیشتر شروع به جیغ زدن کند و یا حتی به صورت شما ضربه بزند تا شما بیدار شوید.

۶)بازی با برگ­ ها:

با کودک­ تان به بیرون از خانه بروید، تنوعی از برگ­ ها را برای او جمع کنید، به او اجازه بدهید آن­ ها را بلند کند و با دستانش بازرسی کند، بدیهی است که با نظارت شما. برخی از برگ­ ها را چروک کنید تا او آن­ ها را بازرسی کند و عمل چروک­ کردن را بیاموزد که این کار در برگ های خشک صدا هم خواهد داشت. با استفاده از یک برگ بزرگ بازی دالی­ موشه را با او انجام دهید.

۷) بازی غلتکی:

کودک­ تان را روی زمین در مقابل­ تان بنشانید و یک ماشین اسباب­ بازی را روی زمین حرکت دهید، او را تشویق کنید که بعد از شما این کار را انجام دهد، سعی کنید که رفت و آمد ماشین را با او ادامه دهید. این کار جلو و عقب رفتن و چرخاندن و حرکت اجسام را به او یاد خواهد داد.

۸) نقاشی:

این بازی کمی کثیف­ کاری است، اما برای کودک­ تان بسیار جالب خواهد بود. کودک ۸تا ۱۲ماهه­ تان را روی صندلیش یا روی زمین بنشانید. در مقابل او یک برگه و چندین غذای پوره­ ای رنگی که صاف شده است قرار دهید، او را تشویق کنید که با دستانش نقاشی کند، خواهید دید که او شاهکار خواهد ساخت. می­ توانید غذاها را در صورت اجازه­ ی پزشک بافت­ دار تهیه کنید، (به دلیل در دهان بردن کودک) که نقاشی او بافت­ دار باشد.

۹)بافت­ های متفاوت:

چندین موضوع بافت­ دار را به کودک ۱۰تا ۱۲ماهه­ تان بدهید، مثلاً یک تکه مقوا، روسری نرم، تکه­ های چمن و ماسه و ... حتماً تا انتهای بازی در کنار او باشید و مراقب باشید چیزی را در دهانش نگذارد. همراه هم همه چیز را بازرسی کنید، خواهید فهمید که او از چه بافتی بیشتر خوشش خواهد آمد، مخمل کبریتی یا پشم گوسفند؟

۱۰)بازی با رنگ­ ها:

برای کودک ۱۰تا ۱۲ماهه­ تان اسباب­ بازی­ های رنگی و یا وسایل آشپزخانه­ ی رنگی تهیه کنید و به او کمک کنید که اسباب­ بازی­ های با رنگ مشابه را در کنار هم بگذارد. مثلاً سیب قرمز و ماشین قرمز و توپ قرمز باید در یک طرف باشد. در این بازی به او کمک می­ کنید که کم­ کم با رنگ­ ها آشنا شود.

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 2137