مقالات آموزشی

 

 

  

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
زهرا محدث حکاک
اعظم معتمدی نسب
سعیده صدیقی
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
طیبه صابر
افسانه روبراهان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
حسین باشی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

 


 

همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

زنگ خطرهای دوره‌ی نامزدی
3-زوج 2-نامزدی و عقدزنگ خطرهای دوره‌ی نامزدی
ارسال شده در تاریخ: 26 بهمن 1393

غیر از نشانه‌هایی که ممکن است دال بر سالم نبودن شخصیت نامزدمان باشد، نشانه‌هایی فراگیر و کلیدی وجود دارند که در دوران نامزدی می‌توان به سادگی آن‌ها را دید و کشف کرد. وقتی که این نشانه‌ها را در رفتار نامزدتان مشاهده کردید حتماً آن‌ها را عمیق تر بررسی و یا در مورد ادامه‌ی رابطه با نامزدتان با مشاور خانواده صحبت کنید.

1 - وابستگی به خانواده

کسانی می‌توانند یک زندگی مشترک را راه‌اندازی کنند و در آن موفق باشند که به خوبی از خانواده پدری‌شان مستقل شده باشند. این استقلال در همه‌ی حوزه‌ها وجود دارد. نخست در حوزه‌ی مادی یعنی استقلال مالی از خانواده که مخصوصاً برای پسر مهم است. دوم استقلال عاطفی است. اگر طرف مقابل ما به شدت به خانواده‌اش وابسته باشد و یا برعکس خانواده‌اش به او وابسته باشند، تشکیل خانواده‌ای جدید با او به شدت مشکل خواهد بود.

 زمینه‌ی مهم دیگر استقلال، استقلال فکری است. طرف مقابل شما چقدر در فکرهایش استقلال دارد و از خانواده‌اش تأثیر نگرفته است؟ اگر طرف مقابل شما مرتب «به قول مامان جون...»، «به قول بابام»، یا «همان‌طور که مامانم می‌گه...» سر زبانش باشد، یعنی این‌که استقلال فکری هم از خودش ندارد. کسی که هنوز در این مرحله از رشد قرار دارد، برای ازدواج کردن آماده نیست.

2 - عدم اجرای تعهدات دوران خواستگاری

یکی از ابزارهایی که می‌توانید به وسیله آن خوش قول بودن طرف مقابل‌تان را بسنجید، همگون بودن رفتارهای دوران نامزدی با قول‌هایی است که در دوران خواستگاری داده است. ما از روی رفتارها می‌توانیم شخصیت افراد را بشناسیم.البته یادتان باشد که ممکن است طرف مقابل‌تان در شرایط دیگری هنگام خواستگاری تعهداتی داده باشد و الان شرایط تغییر کرده باشد. در این موانع، رفتارهای دیگر نشان می‌دهد که نامزد ما خوش قول هست یا نه.

3 - دروغ بودن حرف‌های دوران خواستگاری

قول دادن یک چیز است و حرف زدن در مورد واقعیت‌ها چیز دیگر. گاهی در دوران نامزدی معلوم می‌شود که حرف‌های دوران خواستگاری دروغ بوده است. برای مثال، داماد گفته که من اهل دود نیستم و حالا معلوم می‌شود که تریاکی است، یا گفته است که در فلان شرکت کار می‌کنم و حالا معلوم می‌شود که بیکار است.دروغ بودن حرف‌های دوره‌ی خواستگاری واقعاً یک زنگ خطر است و ادامه دادن با چنین فردی می‌تواند عواقب سختی داشته باشد.

4 - اهمیت ندادن به قول‌های دوران نامزدی

در طول دوره‌ی نامزدی، دو طرف قول‌های زیادی به هم می‌دهند. این که هر طرف قدر به قول‌هایش وفادار است تا حدودی نشان می‌دهد که در زندگی آینده تا چه میزان به زندگی و حرف‌هایی که می‌زند متعهد است. البته باید شرایط را در نظر گرفت و به خاطر یک بار بدقولی، همه‌ی خوش‌قولی‌های قبلی را زیر سؤال نبرد.

5 - اهمیت ندادن به ساعت قرارها

اگر نمی‌توانید با یک آدم بی‌نظم یا فردی که به موقع سرقرارهایش حاضر نمی‌شود زندگی کنید، تأخیرهای مکرر نامزدی‌تان را جدی بگیرید.

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 2093