مقالات آموزشی

 

 

 

 

مشاورین حاضر در کلینیک
اعظم معتمدی نسب
سعیده صدیقی
سمانه خمسه ای
اعظم محبوبی
طیبه صابر
افسانه روبراهان
حسین چم حیدری
دکتر نسرین رفائی
حسین باشی
دکتر فاطمه امیر
رویا سعیدی حیدری
دکتر فاطمه شهامت
محمدرضا صنم یار
دکتر روح الله شمسا
سیما سیفی
متخصصان آموزش کلینیک

حسین چم حیدری

 


 

همکاران حاضر کلینیک

خانم شعبان زاده

******************

 

 

 

صمیمیت و پنجره‌ی ارتباط
3-زوج 2-نامزدی و عقدصمیمیت و پنجره‌ی ارتباط
ارسال شده در تاریخ: 29 دی 1393

برای داشتن یک زندگی موفق و شاد میان همسران، آموختن مهارت‌ها و نکات لازم، ضروری و مهم است. یکی از مهم‌ترین این مهارت‌ها، برقراری ارتباط سالم و صحیح میان زوجین است؛ چه بسا ریشه‌ی بیشتر اختلافات خانوادگی به دلیل شیوه‌ی ناصحیح برقراری ارتباط زن و شوهر با یکدیگر است.

در حالی که این دو نفر از طریق به کارگیری روش‌های ارتباط صحیح می‌توانند از بروز مسائل و مشکلات پیش‌گیری کرده و یا آن‌ها را حل کنند؛ زیرا روابط انسانی در زندگی، به ویژه در زندگی مشترک که محل آرامش و آسایش اعضای خانواده است، اهمیت ویژه‌ای دارد.

صمیمیت میان همسران، از مواهب برقراری ارتباط صحیح آنان با یکدیگر است.برای داشتن یک زندگی با نشاط و موفق باید خوب اندیشید، وقت گذاشت، احساس مسؤولیت کرد، موانع ارتباط سالم را از میان برداشت و به عوامل ایجاد کننده‌ی روابط سالم و صمیمیت توجه کرد. اگر همسران از خودکامگی و قدرت طلبی دست بردارند و به جای آن، در جست و جوی تسلط بر خویشتن و صمیمیت با یکدیگر باشند، آن‌گاه است که شادی وارد زندگی می شود و ریشه‌ی اندوه و افسردگی از خانواده رخت برمی‌بندد.

در این مجال برآن شدیم تا با ارائه‌ی مهم‌ترین نکاتی که به صمیمیت همسران می‌انجامد، راهی به سوی خوشبختی خانواده گشوده باشیم:

برای آقایان

1 - زن‌ها را درک کنید تا صمیمیت آنان زیاد شود؛ عدم درک متقابل از سوی همسر، بدترین و بیشترین حسی است که زن‌ها را هراسان می‌کند. زنان از این که احساسات و عواطف‌شان درک نشود، بسیار اندوهگین می‌شوند. پس شادی و ناراحتی، سرزندگی و کسالت و همه‌ی حالات او را درک کرده و به آن‌ها توجه کنید.

2 - بگذارید همسرتان حرف بزند؛ زن با صحبت‌کردن آرام می‌شود و همین که شروع به تعریف کردن مشکلاتش می‌کند، گویی مسائلش به بهترین صورت حل می‌شود. گوش کردن به صحبت‌های زن، بذر صمیمیت را در دلِ شکننده‌ی او می‌کارد. پس هرگز او را از تعریف کردن باز ندارید و هنگامی که صحبت می‌کند صمیمانه و با مهر و محبت نگاهش کرده و به حرف‌هایش دقت کنید.

3 - زن به توجه نیاز دارد؛ به او توجه کنید. به نیازهایش، به لباس هایش، به صورتش، به آرایش جدیدش و .... به فعالیت‌های روزانه‌اش و به صبوری و اخلاق نیکویش. حتی به تبسم ها و اخم های اندک او نیز توجه کنید.

4 - زن به اعتبار نیاز دارد؛ زن را یکی از معتبرترین افراد خانواده معرفی کنید و بدون لطمه زدن به شخصیت خودتان به همسرتان قوت قلب دهید. به او اطمینان دهید که دوستش دارید. به زبان بیاورید و بگویید: «عزیزم دوستت دارم». این جمله به زن قوت قلب می‌دهد که در کانون عشق و محبت همسرش واقع شده است.

برای خانم‌ها:

1 - به مردان قدرت دهید تا صمیمیت میان‌تان اوج بگیرد؛ مردها عاشق قدرتند.آن‌ها از این که قدرتمند باشند، لذت می‌برند، در آسمان اوج می‌گیرند و شما را نیز با خود بالا می‌برند. فراموش نکنید تا وقتی که مشغول کشتن این احساس در مردان هستید، تنها می‌توانید خواب خوشبختی و صمیمیت را ببینید.

2 - هیچ گاه شوهرتان را با دیگران مقایسه نکنید؛ و مستقیماً از او انتقاد نکنید. انتقاد، دشمن صمیمیت است. او را حلال مشکلات بدانید. مشکل‌تان را به او بگویید و از او بخواهید آن را حل کند و به جای تحقیر یا مقایسه‌ی او با دیگران تأیید کنید که تنها او قادر به حل مشکل شماست.

3 - سکوت شوهرتان را نشکنید؛ این اشتباه خانم‌ها است که وقتی مرد ساکت است مدام به سمت آن‌ها می‌روند و با آن ها حرف می‌زنند. اگر او ساکت است به سکوت نیازمند است. و احترام به این سکوت یعنی صمیمیت بیشتر. سکوت طولانی در زنان ممکن است به معنی آزرده خاطر بودن باشد اما در مردها این‌طور نیست.

4 - مرد هم دوست دارد که از او قدردانی شود؛ تشکر به مرد قدرت پرواز می‌دهد.از هر کار کوچکی که برای شما انجام می‌دهد تشکر و قدردانی کنید. تا او نیز بی‌حساب به شما عشق بورزد.

5 - شوهرتان را تشویق کنید؛ مرد عاشق تشویق است. کف زدن‌ها را فراموش نمی‌کند. مرد، آفرین شما را تا عمر دارد به خاطر می‌سپارد.

اقدام کننده: واحد تولید محتوای کلینیک روان درمانی صبا
تعداد مشاهده: 1762